Formularz
Wypełnij podstawowy formularz medyczny
Tabletka „dzień po” (postkoitalna) hamuje owulację lub utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki. Należy ją przyjąć jak najszybciej po stosunku — najlepiej do 72 godzin, a w przypadku niektórych preparatów — do 120 godzin.
Skuteczność jest największa, gdy tabletka zostanie przyjęta w ciągu pierwszych 12 godzin, a stopniowo maleje do 72‑120 godzin. Jeśli minęło powyżej 72 godzin, wybierz preparat dopuszczony do stosowania do 120 godzin.
Tabletka „dzień po” jest dostępna na receptę, ale nie jest refundowana przez NFZ. W naszej usłudze otrzymasz receptę i kupisz ją w aptece bez dopłat od NFZ.
Nie – wystarczy telekonsultacja i e‑recepta. Po jej otrzymaniu możesz zrealizować zakup w aptece stacjonarnej lub internetowej.
Jeśli wymiotujesz w ciągu 2 godzin od zażycia tabletki, lekarz może zalecić powtórzenie dawki. Warto zgłosić to podczas konsultacji, aby ocenić potrzebę ponownego zastosowania.
Najczęstsze objawy to nudności, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy i bolesność piersi. Mogą również pojawić się nieregularne krwawienia, ale u większości kobiet miesiączka pojawia się w oczekiwanym terminie.
Jeśli miesiączka nie pojawi się w ciągu 21 dni od zastosowania tabletki, warto wykonać test ciążowy. W razie wątpliwości skonsultuj się ponownie z lekarzem.
Nie — działanie tabletki postkoitalnej jest jednorazowe i nie wpływa na przyszłą płodność ani regularność cyklu. Po cyklu możesz bezpiecznie planować ciążę.
Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana „tabletką po”, to środek stosowany w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku zawiedzenia metody antykoncepcyjnej (np. pęknięcie prezerwatywy). W Polsce, aby ją zakupić, konieczne jest posiadanie recepty lekarskiej. Na szczęście, receptę na tabletkę „po” można uzyskać szybko i bezpiecznie poprzez konsultację online, bez konieczności osobistej wizyty u lekarza.
Tabletki antykoncepcji awaryjnej działają poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji – czyli procesu uwalniania komórki jajowej z jajnika. Dzięki temu zapobiegają zapłodnieniu, a tym samym zajściu w ciążę. W Polsce dostępne są dwa główne preparaty:
Obie tabletki są bezpieczne, ale ich skuteczność zależy od czasu przyjęcia – im szybciej, tym lepiej.
Tabletka „po” może być stosowana w sytuacjach takich jak:
Ważne jest, aby nie traktować tabletki „po” jako regularnej metody antykoncepcyjnej, lecz jako rozwiązanie awaryjne – do zastosowania w wyjątkowych sytuacjach.
Tak, tabletki antykoncepcji awaryjnej są bezpieczne dla większości kobiet i nie wpływają na późniejszą płodność. Nie powodują poronienia ani uszkodzenia już rozwijającej się ciąży – działają przed zapłodnieniem, a nie po nim. Nie są też tabletkami wczesnoporonnymi.
Do możliwych skutków ubocznych należą m.in.:
Jeśli po zastosowaniu tabletki „po” miesiączka spóźnia się więcej niż 7 dni, zaleca się wykonanie testu ciążowego.
Wypełnij podstawowy formularz medyczny
Dokonaj szybkiej i bezpiecznej płatności (BLIK/PayU)
Uzyskaj receptę lub skierowanie bez wychodzenia z domu.